Egzamin zawodowy składa się z części pisemnej i części praktycznie.
Część pisemna egzaminu
Część pisemna jest przeprowadzana w formie test pisemnego. Może być przeprowadzona zwykorzystaniem elektronicznego systemu przeprowadzania egzaminu zawodowego, po uzyskaniu upoważnienia przez placówkę przeprowadzająca egzamin lub z wykorzystaniem arkuszy w egzaminacyjnych i kart odpowiedzi.
Część pisemna trwa 60 minut i przeprowadzana jest w formie testu składającego się z 40 zadań zamkniętych zawierających cztery odpowiedzi do wyboru, z którego tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.
Za organizację i przebieg części pisemnej egzaminu zawodowego odpowiada przewodniczący zespołu egzaminacyjnego (PZE), którym jest odpowiednio dyrektor szkoły lub placówki albo pracodawca lub upoważniony przez niego pracownik.
Przewodniczący ZE jest odpowiedzialny za:
- zorganizowanie i przebieg egzaminu zawodowego w danej szkole/placówce lub u pracodawcy,
- przekazanie zdającym niezbędnych informacji dotyczących egzaminu zawodowego.
PZE nie później niż na l miesiąc przed datą rozpoczęcia egzaminu:
- powiadamia zdających egzamin w szkole/placówce lub u pracodawcy o terminie i miejscu egzaminu oraz o ewentualnych dokumentach, materiałach i przyborach wymaganych,
- aby przystąpić do egzaminu;
- powołuje członków zespołu egzaminacyjnego;
- może powołać zastępcę przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego;
- powołuje, spośród członków zespołu egzaminacyjnego, zespoły nadzorujące przebieg części pisemnej egzaminu zawodowego w poszczególnych salach egzaminacyjnych oraz wyznacza przewodniczących tych zespołów.
W skład zespołu nadzorującego (ZN) egzamin zawodowy wchodzą:
- w przypadku szkoły lub placówki - co najmniej trzech nauczycieli zajęć edukacyjnych
- nieobjętych egzaminem zawodowym, z tym że co najmniej jeden nauczyciel jest zatrudniony
- w innej szkole lub placówce;
- w skład ZN nie mogą wchodzić wychowawcy zdających;
- w przypadku pracodawcy - co najmniej trzech pracowników upoważnionych przez tego
- pracodawcę lub przez innych pracodawców;
- w przypadku, gdy na sali egzaminacyjnej jest więcej niż 30 zdających, liczbę członków zwiększa się o jedną osobę na kolejnych 20 zdających.
Wskazane jest przygotowanie minimum 10 indywidualnych stanowisk egzaminacyjnych.
W czasie trwania części pisemnej egzaminu zawodowego każdy zdający pracuje przy:
-
indywidualnym stanowisku egzaminacyjnym wspomaganym elektronicznie - w przypadku, gdy część pisemna egzaminu zawodowego jest przeprowadzana z wykorzystaniem elektronicznego systemu przeprowadzania egzaminu zawodowego;
-
osobnym stoliku - w przypadku, gdy część pisemna egzaminu zawodowego jest przeprowadzana z wykorzystaniem arkuszy egzaminacyjnych i kart odpowiedzi zwanych indywidualnymi stanowiskami egzaminacyjnymi.
Zwolnienie z części pisemnej egzaminu zawodowego
Laureaci i finaliści turniejów lub olimpiad tematycznych związanych z wybranym obszarem kształcenia zawodowego są zwolnieni z części pisemnej egzaminu zawodowego na podstawie zaświadczenia stwierdzającego uzyskanie tytułu odpowiednio laureata lub finalisty. Zaświadczenie przedkłada się przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego.
Opracowano na podstawie Informatora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.